Vivamus non augue mauris amet
Aralık 10, 2015
İstanbul’dan Kaçıș Günlüğü
Nisan 20, 2017

Bașka Șehre Yerleșmek

ARKADAȘ & AİLE İKNA SÜRECİ

Kușkusuz ki bașka bir șehre yerleșeceğiniz zaman sadece kendinizi değil yakın çevrenizi de ikna etmeniz gerekiyor.
Benim en büyük avantajım ișsiz kalmaktı. Tabi bu aslında en büyük dezavantajdı da. İșsiz kaldığım ve ișe iade davası açtığım için bașka bir ișyerinde çalıșamıyordum. Demek oluyordu ki giderlerimi minimumda tutmak gerekiyordu. Acıtasyon yapmayacağım annemin benim için biriktirdiği biraz para vardı. O yüzden her ihtimale karșı eğer kaçma planınız varsa az da olsa para biriktirin derim. Çünkü bașkasının sizin için biriktirdiği parayı harcamak gerçekten zor oluyor.
Herkesin konfor alanı farklı olduğu için miktar vermiyorum. Ama benim İstanbul’da verebileceğim minimum kira 800 TL idi. Kaș’ta bulduğum ev 400 TL olunca yakın çevremi ikna etmem kolay oldu. Ancak Kaș’ta 600-700’e kadar kirada çıkabilirdim. Çünkü gidip yașayabileceğim yer dediğim bir yerdi. Kaș dıșında İzmir ve Bandırma’ya baktım. Bandırma’da da gayet uygun kiralar var. Eğer ki ișsizlik maașı alabiliyor olsaydım Kamboçya ve Tayland’a giderdim ama ne yazık ki ișsizlik maașı alamıyordum. Neden alamadığımı da İstanbul’dan Kaçıș Günlüğü yazımda okuyacaksınız. Tabi internetten bulduğunuz evin neye benzediğini gidip görmeden bilemiyorsunuz. Ben de bu yazıyı yazarken evi gidip görmemiștim.
Muhtemelen yayınlarken o evi ya da farklı bir evi tutmuș olacağım.
Eğer sizin yakın çevrenizi ikna edebileceğiniz fiyat konusu yoksa Kaș’ta sezonda çalıșarak kiranızı çıkartabilirsiniz. Ben ișe iade için dava açtığımdan çalıșmamam gerekiyordu.
Tabi Kaș’ta tutacağınız Gökseki veya Çerçiler Mahalleleri için mutlaka dolmuș kullanmanız gerektiğini de söyleyeyim. Yokușu inerken sorun yok ama çıkarken dolmușa mecbursunuz. Yani 400 liraya denize sıfır bir ev beklemeyin.
Eğer düzenli bir geliriniz varsa Güney Amerika’da bir seçenek. Vizesiz yerlerde en az 30 gün kalabiliyorsunuz. Diğer vizesiz ülkeye giriș/çıkıș yaptığınızda 30 gün daha kalma hakkınız oluyor. Mesela Tayland eğer uçakla gelirseniz 30 gün, karayoluyla gelirseniz 10-15 gün kalma izni veriyor. Eğer ki ișsizlik maceranızı dünya turu tadında yapmak isterseniz bunları deneyebilirsiniz. Dediğim gibi benim bütçem sınırlıydı.
Tabi bütün bunlara yakın çevrenizi ikna etmek hemen hemen imkansız. O yüzden önce siz ikna olacaksınız. Hasta olduğunuzda kimsenin size bakmayacağını kabul edeceksiniz.
Yolda otostop çekmeyi, sırt çantanızı km’lerce tașımaya ikna olduktan sonra; yakın çevrenize deklare etmeniz kalıyor.
Onlar da size emin olun destek olacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir