Bașka Șehre Yerleșmek
Nisan 10, 2017
En İyi Et Restoranları
Temmuz 13, 2018

İstanbul’dan Kaçıș Günlüğü

Hepimizin vardır di mi. Özellikle de tatilden geldiğimiz zamanlarda depreșir. Bi İzmir yapar geliriz mesela ya deriz hayat ne güzel. Emekli olsak da bi Ege Kasabası’na yerleșsek.
Halbuki emekli olacağımızın da garantisi yok, Ege kasabasının da. Belki biz gidene kadar o kasabalarda Bodrum gibi Çeșme gibi olacak bilemeyiz. Ancak șu da varki İstanbul’daki konfor alanını ve 4000-7000 maaș aralığını bırakıp gitmek de kolay iș değil.
Tam burda bir artı parantez açıp geçen Ramazan Bayramı tatilinde Kaș’a gittiğimi söylemek istiyorum. Çok yakın bir arkadașımın birlikte tatile çıkalım ısrarına dayanamayıp soluğu Kaș’ta aldık. Açıkçası Bayram nedeniyle her yer çok kalabalıktı ama Kaș’a așık oldum ben. Sadece doğal güzellik olarak da değil, o zaten Ege kıyılarının tümünde var. Ben Kaș’ın en çok insanına așık oldum. Avrupai tarzda düșünce, kibarlık, verdiği sözde durma. Kaș’ın yerlisi böyle ve buna ayak uyduramayan orda kalamıyor.
Benim hayalimdeki gibi İstanbul’dan oraya göçmüș Bay Köfte’nin sahibiyle konuștuğumuzda ise acı gerçekleri suratıma vurdu. Sokaklar kıșın bu kadar canlı değil hatta ıssız, kıșın dükkanların çoğu kapalı. Sen ne iș yapacaksın da kıșın ayakta kalacaksın dedi. Ben de bilgisayar ișinde iyi olduğumu söyledim ama bu seferde zaten Kaș’ta 2-3 bilgisayarcı olduğunu bunların da piyasada tanındığını söyledi. Evet haklıydı. Özellikle İstanbul gibi tüketicinin bol olduğu bir yerde iș kurup batıran ben Kaș’ta bilgisayar alanında bașarılı olamazdım. Ya bir alternatif bulmam ya da bu sevdayı herkes gibi emekliliğe ertelemem gerekiyordu.
Tam burada parantezi kapatıyoruz. Olușturduğum bu konfor alanını benim için șirketim bozdu. Hem de 1,5 senedir hizmet verdiğim, en ufak bir șikayet almadığım gibi sadece Genel Müdür Yardımcıları ve Video Konferans cihazlarıyla ilgilenecek kadar bana güvenen Türkiye’nin önemli özel bankalarından olan șirketim. 1 hafta hastane kaldığım onlara Pazartesi günü bildirildiği halde Çarșamba günü ișyerinden devamsızlık nedeniyle çıkıșımı yapan șirketim. Konu yargıya intikal ettiği için burada anlatmayacağım ama bir anda ișsiz kalmıștım. Çıkıș nedenim devamsızlık olduğundan ișsizlik parası da alamıyordum ve İstanbul’da Mecidiyeköy’de dubleks bir evde oturuyordum.
Evde ev arkadașımla birlikte kalıyorduk ve kontratımız 1 Haziran’da bitene kadar kirayı ödemek zorundaydım. Gelir kaynağım yoktu ve 1 Haziran’dan sonra tașınmam gerekiyordu. Devletimiz İș Mahkemesinde genelde ișçiden yana karar veriyor ama ișçinin mahkeme bitene kadar nasıl hayatını idame ettireceğini düșünmüyor.
Ben de sahibinden.com‘a girdim, aranacak ilçede Kaș’ı seçtim ve 400TL’ye kiralık bir ev buldum. Hemen telefon açtım ve evin resimlerdeki gibi olup olmadığını sordum. Aldığım cevap tam Kaș esnafına yakıșır șekildeydi “Abi resimdeki gibi olmasın da sana mahçup mu olalım”. İște Kaș’ta bunu seviyorum. İnsanlar bir iși yapıyor ama sevdiği için yapıyor ve en güzel șekilde yapıyor. Dalaman’da sizi transferden alan șoföre kadar tüm özel sektör sevdiği iși yapıyor Kaș’ta.
Șimdi havalimanında İzmir’e gitmeyi bekliyorum. İzmir’de ailemle görüșüp 2 gün sonra Kaș’taki müstakbel evimi görmeye gideceğim.
Sonrasında da umarım Eylül- Ekim gibi ișe iade davam sonuçlanırsa eskisinden çok daha güçlü ve yenilenmiș bir Faruk olarak Türkiye’nin önemli özel bankasında aynı görevde ișime devam edeceğim. Hatta adli tatile kalmazsa daha da çabuk bitebilir dedi avukatım, o zaman Kaș benim için güzel bir tatil yeri, Kaș’taki evimde AirBnb'den kiraya verilen bir yer olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir