Tayland’da 1 Aydan Fazla Kalmak
Mayıs 14, 2020
Yasalar Türkiye’de Nasıl Uygulanır?
Mayıs 16, 2020

Vize Almak

Türk Vatandașlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları

Dıșișleri Bakanlığından aynen aldığım bu cümle benim bașta olduğum kișiler için bir hayal kırıklığı aynı zamanda. Vizesiz olan yerlere uçak bileti pahalı, vize ise neredeyse uçak bileti kadar. Hele bir de siz 6 ay beklerken 15-20 gün vize vermeleri yok mu ?
İnsanın gezesi gelmiyor resmen :)
Ama doğru yerdesiniz. İlk vize bașvurumu 2002'de İngiltere'ye yaptım ve red aldım. Tam 7 yıl sonra ama bu kez daha bilgili bir șekilde tekrar bașvurdum ve 6 aylık vizemi aldım. Eskiden ișimiz biraz daha zordu. Konsolosluk yetkilisini bizzat ikna etmeye çalıșırdık. Șimdi biraz daha kolaylaștı, sadece belgeler yetiyor. Tabi vize bașvurusunda dikkate almanız gereken kriterler var. Bunları așağıda madde madde yazmaya çalıșacağım.

İşiniz

Öncelikle iltica etmeyeceğinizi ya da oraya yerleșmeyeceğinizi kanıtlamanız gerekiyor. "Babacım burda ne güzel ișim gücüm var sizin ülkenize kalmadım" mesajını vermelisiniz. Bunun için vize evraklarınızın arasına ișyeri kartınızı mutlaka sıkıștırın.

İşiniz

Öncelikle iltica etmeyeceğinizi ya da oraya yerleșmeyeceğinizi kanıtlamanız gerekiyor. "Babacım burda ne güzel ișim gücüm var sizin ülkenize kalmadım" mesajını vermelisiniz. Bunun için vize evraklarınızın arasına ișyeri kartınızı mutlaka sıkıștırın.

Otel/Uçak Rezervasyonu

Sene olmuș 2018 hala otel/uçak rezervasyonu yapmadan vize bașvurusu yapanlar var. Yalandan da olsa mutlaka rezervasyonlarınızı yapın. Bunun için online siteler size yardımcı olabileceği gibi ben de yardımcı olabilirim. Bazı oteller ücretsiz iade vermelerine rağmen vergileri iade etmemektedir. Uçak bileti içinse gerçekten satın almadan rezervasyon yapmanız zor, ama imkansız değil.

Banka Hesap Bilgileri

Așağıda detaylı değieneceğim ama konsolosluk yetkilisinin sizin banka hesabınızı, bankanızdan kontrol etme yetkisi yoktur. Burada irade tamamen sizdedir. Ama bașvuru tarihinizden 1-2 gün önce hesabınıza yüklü para yatırıp bununla bașvuru yapıyorsanız red yemeniz de kaçınılmazdır. Hesaptaki paranın az olması durumunda konsolosluk yetkilisi helal süt emmiș biriyse sizi görüșmeye çağırabilir. Bu durumda hesaba para ekleyip gidebilirsiniz.
Dikkate almanız gereken konu konsolosluk yetkililerinin sizin verdiğiniz bilgilere göre ișlem yaptığıdır. Holding sahibiyim deseniz ve buna uygun belgeleri sunarsanız kimse size holding sahibi değilmișsin diyemez. Ayrıca vizeniz red olursa itiraz hakkınız bulunmaktadır. Uzun süre vize almak için hangi Schengen ülkesinin o dönem uzun vize verdiğini bilen ve doğru șekilde sizi sunabilecek insanlarla da çalıșmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir