Dünyayı Gezmek İçin 6 İpucu
Mayıs 13, 2020
Vize Almak
Mayıs 14, 2020

Tayland’da 1 Aydan Fazla Kalmak

Biliyorum internette bununla ilgili çok fazla bilgi var. Ancak çoğu yarım yamalak sadece ziyaretçi kazanmak amaçlı olduğu için ben kendi tecrübelerimi aktarmaya karar verdim. Bu kadar basit bir ișlem için internette neden bu kadar bilgi kirliliği var anlayabilmiș de değilim. Tayland'da 1 aydan fazla kalmak için 3 seçeneğiniz var.
Yanınıza Almanız Gerekenler: 1900 baht (nakit), Pasaportunuz, giriș kartınız, kalacak yer adresiniz, Thai hattınızın telefon numarası, fotoğraf (biometrik olmasına gerek yok, normal vesikalık da kabul ediyorlar).
Bir de immigration office'te size verdikleri formu dolduruyorsunuz. Form gayet basit ve örnek var, ona bakarak rahatlıkla doldurabilirsiniz. Yalnız fotoğrafınızı yapıștıracağınız yapıștırıcı biraz kuvvetli, fazla koyarsanız formu mahvediyor, uyarayım.
Kalacak yer konusunda da adresi doğru yazdığınız zaman Booking rezervasyonuna bile bakmıyorlar. Ama siz yine de bir rezervasyon yapıp gidin derim. Thai hattı ise ișinizi kolaylaștırıyor, çünkü herhangi bir durumda size ulașmak istiyorlar. Thai hattınız yoksa bile fake bir numara uydurup yazabilirsiniz. Beni șu ana kadar arayan olmadı :)
Foto çekimi, fotokopi, banka ve bilumum mağaza Immigration Office'te var, çok büyük bir kompleks. Gitmeden fotokopici ya da fotoğrafçı aramanıza gerek yok. Foto 4 adet 100 baht, fotokopi adedi 2 baht. Pasaport ve giriș kartınızın fotokopisini formla birlikte teslim etmeniz gerekiyor.
Ulaşım: Bloglarda birkaç yerde immigration office olduğu yazılmıș ancak Immigration Office Bangkok'ta sadece bir tane var ve 12:00-13:00 saatleri arasında kapalı. O yüzden sabah erken saatlerde gidebilirsiniz. Gitmek için Victory Monument'ten kalkan 166 numaralı otobüse biniyorsunuz ve son durakta iniyorsunuz. Ben BTS'e uzak olduğum için Grab ile gittim. Dönerken de yine aynı șekilde 166 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Bunun dışında Pattaya ve Chiang Mai'de Immigration Office'ler mevcut. Burası devasa bir kompleks ve içinde marketlerden, fotokopicilere kadar bütün ihtiyaç duyabileceğiniz şeyler var. Personel genelde ingilizce biliyor, anlaşmada sorun yaşamazsınız.
Aşağıda daha detaylı anlattığım gibi İlk gittiğinizde evrakları vermek için bir numara alıp bekliyorsunuz daha sonra görevli, isimlerinizi okuyup pasaportu teslim ediyor. Sabah erken giderseniz öğlene kadar işinizi halledebilirsiniz ama muhtemelen öğleden sonraya sarkabilir, biraz yoğun bir yer çünkü.
Numara için endișelenmeyin, evrakları gösterdiğinizde görevliler size veriyor. Bașında hangi harf varsa onunla bașlayan masaların önünde beklemeniz mantıklı olacaktır.
Hiç gerilmeyin, neden kalmak istediğinizi bile sormuyorlar, sadece kalacağınız adresi yazıyorlar. Parayı burda verip, pasaportun geri gelmesi için 30-45 dakika bekliyorsunuz. Pasaportunuzu gayet manuel bir șekilde seslenerek veriyorlar.
Fotokopisi çekilecek dökümanlar. Dediğim gibi fotokopiyi bina içinde çektirebiliyorsunuz, çeken kișiye pasaportunuzu ve giriș kartınızı verin, gerisini o halleder.
Bașvuru formunun bir örneği. İlk giriște masalarda doldurulmuș örnekler var, ingilizceniz yeterli olmasa dahi onlara bakarak doldurabilirsiniz.
 
Tayland paranız olduğu sürece herșeyin çok kolay olduğu bir ülke. Para birçok kapıyı açıyor. Ayrıca hemen hemen bütün fiyatlar pazarlığa tabi.
Eğer siz de bu güzel ülkede daha fazla kalmak isterseniz ülkeye girerken sadece 1 ay kalacak gibi vizesiz girișinizi alın, daha sonra yukarıda saydığım evrakları toplayıp Immigration Office'e gidin.
Yalnızca 1900 baht ve birkaç saate bu ülkenin tadını bir ay daha çıkarın. Söylememe gerek yok ama uçak biletinizi de buna göre almayı ya da değiștirmeyi unutmayın. Tayland'da overtime(izinsiz kalıș) yaptığınız her gün için 500 baht ceza ödüyorsunuz. Ve overtime yaptığınız süre 90 günü geçerse 1 yıl boyunca Tayland'a giremiyorsunuz. Ancak 1 hafta falan gibi overtime'lar sadece ceza ödeyerek çözülüyor.
Tayland'da yașama konusuna gelince...
Onu ayrıca bir yazı konusu olarak alacağım ama en mantıklı çözüm vizeyi bu șekilde uzatıp vize sonunda da gir/çık yapmak. Eğer 50 yașın üstündeyseniz ya da bir Tay vatandașı ile evlenirseniz de seçenekler mevcut. Ancak detaylı bir konu. Bu arada karayolu ile giriște 15 gün vize alıyorsunuz, sigara almak için Kamboçya'ya giden Fransa vatandașlarıyla kendinizi karșılaștırmayın. Onlar G7 üyesi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir