Vize Almak
Mayıs 14, 2020
Yurtdıșına Çıkarken Yapılan 10 Büyük Hata
Mayıs 16, 2020

Yasalar Türkiye’de Nasıl Uygulanır?

Bu fotoğraf bence Türkiye’nin özeti. Hıncal Uluç’un yıllarca yazdığı gibi Türkiye uygulanmayan yasakların ülkesi. Aslında tüm dünyada herkes herșeyi yapmakta özgür, yakalanıp cezasını almadığı sürece. Türkiye’de ise bu yakalama olayı pek gerçekleșmiyor. Gerçekleșse de geciken adalet sistemi, çıkan aflar, rüșvet ile kurtulma gibi konulardan dolayı adalet yerine gelmiyor.
Bence genel olarak Türkiye’nin sorunu bu. Birșeyleri yapamayacağınız size söyleniyor, ama siz herșeyi yapabiliyorsunuz. Bu resimde de sigara içilmediği söylenmiș ama izmaritlere baktığınızda kimsenin bunu takmadığını görüyoruz. Çok merak ediyorum, bu insanlara ceza kesilmeye çalıșsa bir özel güvenlik görevlisi bașına ne gelir?
Fotoğrafı Zincirlikuyu metrobüs durağında çektim. Durağa inmeden önce yukarıda bir motorsikletliyle kavga ettim. Kavgamızın sebebi benim yolda olmam, onun da emniyet șeridinde olmasıydı.☺️ Zincirlikuyu metrobüs durağını bilenler bilir, Anadolu Yakası giriși tarafında karșıdan karșıya geçilmesi için alt geçit vardır. Ancak kimse o geçidi kullanmaz. Bunun yerine demirlerle kapatılmıș olan araba yolundan karșıya geçer. İște ben de 20-30 kișiyle beraber tam bunu yapıyordum. Karșıdan gelen motorcu da emniyet șeridinden gelmesine rağmen korna çalıyor.
Sanki uçaçağız
Yașadığım bu iki olaydan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim. Vakti zamanında bir olay daha yașamıștım ilerleyen zamanda onu da paylașırım.

Sizce neden toplum olarak sıranın önüne geçmek, ayrıcalıklı hizmet almak, yasalara uymamak ya da araya torpil sokmak bu kadar hoșumuza gidiyor dersiniz?

Orta Doğu geleneği mi?
Șark Kurnazlığı mı?

Tam bu satırları yazarken rapçi Ezhel’in tutuklandığı bilgisini öğrendim. Yıllarca Kuștepe’de oturmuș biri olarak buna Ezhel açısından üzüldüm ama tebessümle karșıladım. Uyușturucu trafiğinin merkezi denebilecek yerde aleni alıșveriș yapılırken, șarkısında uyușturucu geçiyor diye birinin tutuklanması bu yazının aslında sayfalarca sürebileceğini gösterdi bana.
Sağlıcakla Kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir