Meis|Kaş


İlk yurt içi yazım...
Aslında bu siteyi yaparken Türkiye içi gezilerimi yazmayacağım demiștim, ama Kaș beni o kadar etkiledi ki yazmaya karar verdim. Kaș gerçi çok yurt içi sayılmaz.

Güzel ve șirin bir beldemiz olan Kaș’a hep gitmek istemiș ama ertelemiștim. Bir arkadașımla bayram tatili için yer düșünürken aklımıza geldi ve daha fazla beklemedik. Öncelikle bu tatil diğerleri gibi ekonomi ağırlıklı olmadı. Uzun zamandır Türkiye’de tatil yapmamam, kıșın çok yoğun çalıșmam ve bayramda her yerin astronomik pahalı olması gibi nedenlerle pahalı bir tatil oldu. Biz konaklama sorununu Eagle Nest otelde kalarak çözdük. Aslında burası Airbnb mantığıyla çalıșan bir daire. Kaș’ın Çerçiler bölgesinde ve dolmușla 2₺, taksiyle 20₺ karșılığında ulașabiliyorsunuz. Nefis bir teras manzarası olan 1+1 evde 2 çift kalabilirsiniz. Diğer bir seçenekse merkezde kalmak, biz bayramda gittiğimiz için yer bulamadık. Linda Beach, Ekici Hotel, Kuytu Köșe Pansiyon ve Mimosa Pansiyonu önerebilirim. Tabi bunlarda bahsettiğim gibi bir dairede (manzaralı, 1+1) kalmak daha pahalı oluyor. Oteller genelde 120-160₺ arasında değișiyor.
Önerim kalacağınız oteli önceden arayıp dolmuș güzergahında mı, yokuș mu diye sormanızdır. Çünkü Kaș’ta çok yokuș var ve 40 derece sıcakta yokuș çıkmak hoș olmuyor. Biz genelde inerken yürüyüp dönüște dolmuș/taksi yaptık. Konaklama olayında diğer bir opsiyonda Teras Paradise Guest House. Bașka bir arkadașım Neșe’de burada ücretsiz çadır kurmuștu. Sadece yiyip içtiklerini ödemiș. Kaș’a, Dalaman veya Antalya havalimanından gelebilirsiniz. Dalaman transfer 60₺ - 2 Saat, Antalya transfer 90₺ - 3,5 Saat. Tabi Antalya’ya otobüslerle gitme șansınız da var. Bu konuda Batı Antalya Tur size yardımcı olacaktır. Diğer seçenekse otobüsle gelmek, Cem Yılmaz’ın dediği gibi “.tüne güvenen varsa”. Otobüs 12 saat sürüyor ve 120₺ civarı. Araba kiralayıp hem transfer olayını halledebilir, hem de çevre yerlere (Kalkan,Patara,Saklıkent) gidebilirsiniz. Konaklama ve ulașım olayını çözdüğümüze göre Kaș’ın neden yurtdıșı gibi olduğu konusuna gelelim. Burada Türkiye’nin hiçbir yerinde olmadığı kadar güleryüzlülük ve hoșgörü var. Gergin ortamın aksine insanlar yardımsever, konușkan ve sıcakkanlılar. Tabi biz turistiz iyi davranacaklar diyebilirsiniz ama inanın çok turist oldum. Gittiğinizde siz de göreceksiniz.
Kaș’taki ilk günümüzde ikimiz de yol yorgunu olduğumuzdan Büyükçakıl – Ada Beach’e gittik. Buradaki diğer bir güzel nokta da șezlong ve șemsiyelerin ücretsiz olması. Tabi bir șeyler yiyip içmeniz gerekiyor, ama çok pahalı değil. Büyükçakıl ailelere göre bir yer, denizi yer yer soğuk ve sıcak. Bu olay tatlı su kaynaklarından dolayı oluyormuș. Büyükçakıl’da bir de Memed’in Yeri var ki, mutlaka gitmelisiniz. Mezeleri çok lezzetli ve ortamı da çok güzel. Plajda rakı içmek hoș oluyor yahu.
Oradan çıkıp Küçük Çakıl’a Derya Beach ve Çınarlar Beach’e gittik. Burada ortam biraz daha bekar kișilere yönelik. Bayram olduğu için yer bulmakta zorlandık siz de yer bulamazsanız bir gün önceden rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Yalnız bilginiz olsun bu rezervasyon olayında ayarlayan arkadașa bahșiș bırakmanız hoș bir davranıș olur. Bizim gideceğimiz yerleri birkaç hafta önce oraya giden arkadașımız Gizem çok iyi ayarlamıștı. Biz de plana sadık kaldık. İlla bunları yapın demiyorum ama hobi olarak yaparsanız seveceksiniz. Gece hayatı genelde bir yerlerden çıkıp bir yerlere girme șeklinde devam ediyor. No.11, Deli Bakkal, Echo ve Gagarin’e aynen yazdığım sırayla gidebilirsiniz. Biz bayramda gittiğimiz için așırı bir yoğunluk vardı. Buralarda tanıdık simaları görmek de hoș oluyor. Ayrıca Gagarin’in ișletmecisi Aylin Aslım’da genelde orada müziği bașında oluyor. Șunu söyleyebilirim ki İstanbul’dakiler dahil en iyi müziği Gagarin’de dinledim. Hem de hemen hemen hepsi benim mp3 listemde olan șarkılar. Gece genelde hep aynı șeyleri yaptık. Bahsettiğimiz sırayla barları dolașıp en son Asmaaltı’nda sabahladık. Asmaaltı denize girmek için de güzel bir yer. Küçükçakıl’da olduğu gibi denize platform ile giriyorsunuz ancak denizin sıcak/soğuk olma olayı burada yok. Buranın yanında da mavi beyaz masalı ve biraz daha lüks duran 2 beach daha var. Mavi Beyaz masalı olanın fiyatları normal ama diğerini bilemiyorum. İsimleri hatırlayamadım kusura bakmayın.
Kaș’taki 2.günümüzde Hidayet’in Koyu’na gittik ve en çok duyduğumuz cümle ile karșılandık “yer yok”. Daha sonra bir dolmuș macerası bașladı, İnceboğaz ve Akçagerme’ye kadar gittik. İnceboğaz bir derece ama Akçagerme’ye gitmenizi önermem. Sadece çocuklu aileler için bir tercih olabilir. İnceboğaz’ınsa denizi güzel ancak tesisi çok da güzel değil. Eskiden burda bir tesis yokmuș, yeni yapılmıș. Hidayet’in Koyu ise ortam olarak Çeșme,Bodrum beach’leri havasında, yer bulursanız 1 gününüzü ayırabilirsiniz. Bu saydığım yerlerde șezlong ve șemsiye ücretli. Bu saydığım yerlere gidemeyince șansımızı Limanağzı’nda deneyelim dedik, ancak orası da çoktan dolmuștu. Biz de kuzu kuzu Çınarlar Beach’in yolunu tuttuk. Ertesi günse hıncımızı almak üzere 7.00’da Limanağzı’na gidecek tekneleri beklemek için iskeledeydik. Normalde Nuri’s Beach’in ücretsiz seferleri var ama sabah 8.30’da o kadar kalabalıkta bunu riske etmedik. 20₺’ye gidiș-dönüș bilet aldık. Limanağzı kesinlikle gitmeniz gereken bir yer. Bence Nuri’s tercih edilebilir. Ücretsiz kullandığınız kanolar var, biz sabah saatlerinde binebildik. Size de önerim öyle yapmanızdır. Özellikle omleti çok lezzetli öneririm.

Gezi Bonusu

Bir de Kaș'a ikinci gidișimde Meis adasına gittim. Meis adası kesinlikle Kaș'a gelmișken görülmesi gereken biryer. Ben Meis Ferry Lines'la gittim bir firma daha gidiyor. İkisinden birini tercih edebilirsiniz fiyatları ve alınan hizmet hemen hemen aynı. Schengen vizeniz varsa Meis adasını mutlaka görün derim. Ben gittiğimde henüz sezon açılmadığı için plajların çoğu kapalıydı. Ben adaya indiğinizde göreceğiniz sarı kubbeli yerin altındaki plajda oturup birșeyler içtim. Birde onun biraz daha ilerisinde Mandraki plajı var orda da denize girebilirsiniz. Bir de Mandraki'den dönerken herhangi bir yapı olmayan tarihi esere benzeyen bir plaj var orada da denize girebilirsiniz. Meis adası çok küçük boydan boya bir sahili var o yüzden buraya 1 gün ayırmak yeterli olacaktır. Konaklama seçenekleri de çok fazla yok. Megisti Otel isimli bir tel var onun dıșında ev pansiyonculuğu çok yaygın.